مشکل در زنگ خوردن یا نخوردن آیفون تصویری کوماکس


مشکل زنگ نخوردن آیفون های تصویری مخصوصا الکتروپیک و تداخل در زنگ آیفون ها و زنگ خوردن دو واحد با هم و زنگ خوردن ممتد آیفون تصویری (کوماکس تابا سیماران سوزوکی آلدو) را با یکدیگر مورد بررسی قرار داده و دلایل را ذکر می کنیم.

آیفون های کوماکس سوزوکی سیماران آلدو کوکوم و … کلیه آیفونهایی که از سیستم چهارسیمه استفاده می کنند ماهیت کار آنها به یک صورت می باشد و در این نوع از آیفونها شرکتها فقط برای شخصی سازی آیفون جای این چهار رشته را جا به جا کرده و به نحوی این خصوصی سازی را انجام داده اند. کلیه این برندهای ذکر شده ممکن است به مشکلات تداخل زنگ در آیفون بر بخورند که در این مطلب نحوه برطرف کردن این مشکلات را بیان می کنیم.

این آموزش صرفا برای عیب یابی و برای افرادیست که توانایی تعمییر لاوازم الکترونیک دارند لطفا اگر این توانایی را ندارید به تعمیرکار مراجعه فرمایید

مشکل زنگ نخوردن آیفون های تصویری مخصوصا تابا و کوماکس و دیگر برند های آیفون تصویری (مانند سیماران سوزوکی آلدو تامر کالیوز و …) را مورد بررسی قرار می دهیم و دلایل زنگ نخوردن آن ها را چک می کنیم.

پس تا انتهای ایم مطلب مارا یاری نمایید تا مشکل زنگ نخوردن آیفون تصویری خود را بیابید.

زنگ نخوردن آیفون تصویری
زنگ نخوردن

آیفون های تصویری کوماکس اولین برند تولید شده در ایران بودند که بعدها آیفون های تصویری الکتروپیک تابا و سوزوکی و سیماران وارد رقابت با کوماکس شدند. این برندهای متفاوت در آیفون تصویری همگی به تقلید از سیستم چهارسیمه کوماکس موفق به فروش آیفون های تصویری خود در بازار ایران شدند. به همین جهت کلیه خرابی مخصوصا خرابی مربوط به زنگ نخوردن آیفون تصویری خصوصا الکتروپیک و کوماکس دیگر برندها با یکدیگر مشترک می باشند.

در سوال این جواب باید مواردی که مربوط به زنگ نخوردن یک آیفون تصویری است مورد بررسی قرار گیرد. دلایلی مانند موارد زیر

 1. زنگ نخوردن به دلیل خرابی برد صدا ( خصوصا الکتروپیک)
 2. زنگ نخوردن به دلیل خرابی پنل
 3. زنگ نخوردن به دلیل خرابی سوییچر
 4. زنگ نخوردن به دلیل خرابی برد تغذیه
 5. زنگ نخوردن به دلیل خرابی بلندگو

۱٫زنگ نخوردن آیفون تصویری به دلیل خرابی برد اصلی وصدا

در آیفون های تصویری مخصوصا الکترو پیک و کوماکس به علت استفاده از اجناس نامرغوب در تولید برخی مدلها متاسفانه برد اصلی آیفون با مشکل مواجه میشود.

زنگ نخوردن آیفون تصویری به علت خرابی برد صدا
خرابی برد صدا

فیلم آموزش شناختن برد های صوت و برد اصلی را جهت زنگ نخوردن آیفون تصویری ویا زنگ خوردن ممتد الکتروپیک و کوماکس و .. را مشاهده نماییدشناخت بردهای صوت

مبحث تعمیرات قطعات آیفون تصویری داخل واحد در تاپیک تعمیرات آیفون های تصویری به طور کامل و حتی به صورت ویدیویی آموزش داده شد. که می توانید در لینک زیر مشاهده نمایید.

تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری الکترو پیک کوماکس سوزوکی آلدو سیماران و …

۲٫ زنگ نخوردن به دلیل خرابی پنل

خرابی پنل در آیفونهای تصویری زیاد به چشم نمی خورد و در صورت خراب شدن پنل آیفون تصویری کلیه واحد ها با مشکل مواجه می شوند.

در صورتی که نیاز به چک کردن قطعات پنل آیفون تصویری دارید می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

تعمیرات تخصصی پنل آیفون های تصویری الکتروپیک کوماکس سیماران و آلدو و …

زنگ نخوردن به دلیل خرابی برد تغذیه

برد تغذیه اصلی ترین قسمت یک آیفون تصویری می باشد و در صورتی که جریان مناسب برای تغذیه یک آیفون تصویری به آن نرسد می تواند باعث زنگ نخوردن آیفون های تصویری الکتروپیک و سوزوکی و سیماران و کوماکس شود .

برد تغذیه آیفون تصویری
برد تغذیه

بردهای تغذیه موجود در بازار در دو نوع معمولی و سوییچینگ می باشند و حتما توجه داشته باشید که برد تهیه شده از نوع سوییچینگ باشد.

جهت تهیه برد اصلی سوییچینگ می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جهت تعمیرات تخصصی بردهای تغذیه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

تعمیرات تخصصی بردهای تغذیه

مشکل در زنگ خوردن آیفون تصویری و تداخل زنگ

در بعضی مواقع هنگامی که شما از پنل دم درب شاستی یکی از واحدهارا فشار میدهید واحدهای دیگر نیز زنگ می خورند . ممکن است یک واحد یا چند واحد زنگ بخورند. این مشکل در بسیاری از ساختمان ها موجود است.

حال در این مطلب به بررسی دلایل تداخل زنگ در واحدها و آیفونهای چهار سیمه می پردازیم.

تداخل زنگ آیفون تصویری
آیفون تصویری
 1. مشکل تداخل در زنگ ها
 2. مشکل زنگ خوردن ممتد آیفون تصویری

۱ . رفع مشکل تداخل زنگ در آیفون های تصویری چهارسیمه

قبل از شروع آموزش باید به این نکته توجه داشته باشید که یکی از معایب بزرگ این نوع از آیفونها این است که  اگر دیگر واحدها در حال تماشای تصویر بیرون باشند و یا گوشی آیفون برداشته شده باشد کلیه واحدهایی که ارتباط آنها با پنل برقرار است تداخل زنگ خواهند داشت. این مساله درواقع عیبی در سیستم نیست بلکه قابلیت این نوع از آیفونها این چنین طراحی شده است.

مثال :

به عنوان مثال زمانی که دو واحد ۱ و ۳ در حال تماشای تصویر بیرون هستند اگر شخصی زنگ واحد ۲ را از پنل دم درب فشار دهد همزمان واحد های ۱ و ۳ و ۲ زنگ میخورند و این مشکل مربوط به مدل آیفون است و فقط در زمانی این مشکل برطرف میشود که شما از دکودر جهت کد دادن آیفونهای چهار سیمه استفاده نمایید.

برای رفع مشکل تداخل زنگ سه مورد را باید بررسی کنیم

 1. برد شاسی پنل درب
 2. خرابی آیفون واحدها
 3. کد اشتباه در واحد ها

۱: بورد شاستی پنل درب

در بسیاری از مواقع اتصالی بین دو شاسی در این پنل ها اتفاق می افتد که بسیار راحت و با دستگاه بازر و حتی جا به جایی سوکت آن واحد مشکل را خواهید یافت.

توجه داشته باشید که شما علاوه بر چک کردن شاستی زنگ توسط دستگاه بازر باید قطعات الکترونیکی را نیز چک نمایید.

ساختن دستگاه تست بازر مدار

۲ : خرابی آیفون یکی از واحدها

در آیفونهای چهار سیمه در صورت خرابی آیفون یکی از واحدها به مراتب دیده شده که با زدن شاستی زنگ یک واحد همه واحدها تداخل زنگ خواهند داشت. این مشکل معمولا به علت خرابی میکروسوییچ واقع در آیفون تصویری داخل واحد است که باید تعمیر گردد.

تعمیر زنگ آیفون تصویری کوماکس
تعمیرات آیفون تصویری

حال برای پیدا کردن آیفون معیوب چه کنیم؟

بهترین و ساده ترین راه این است که می توانید با خاموش کردن آیفون تک تک واحدها مورد را بیابید. بعد از پیدا کردن آیفون معیوب می توانید برای تعمیر به لینک زیر مراجعه کرده و مورد را برطرف نمایید.

تعمیرات و عیب یابی آیفون تصویری کوماکس، سوزوکی، آلدو و سیماران

۳ : کد دهی اشتباه واحدها

در سیستم چها سیمه و در سیستمی که کدینگ هستند یعنی از پنل کدینگ استفاده شده ما از دستگاهی به نام دکودر استفاده میکنیم. چرا؟

به این علت که در آیفون های چهارسیمه قابلیت کددهی به واحدها وجود ندارد یعنی دکودر وظیفه کد دهی به آیفونهای چهار سیمه را دارد. در بسیاری از ساختمان ها از دکودر چهار طرفه استفاده می شود. که این نوع از دکودر در بسیاری از آیفونهای چهار سیمه به یک صورت کد دهی می شود.

دکودر آیفون چهارسیمه
دکودر

نحوه چک کردن دکودر و نحوه کد دادن دکودر را می توانید در لینک زیر مطالعه فرمایید.

دکودر چیست و چگونه نصب میشود؟!

نحوه کد دادن به دکودر

نحوه کد دادن به آیفونهای هفت سیمه تکنما را در لینک زیر مطالعه فرمایید.

روش کد دهی آیفونهای تکنما

۲ . زنگ خوردن ممتد آیفون های تصویری

زنگ خوردن ممتد آیفونهای تصویری چهار سیمه چندین دلیل دارد و از آنجایی که هر شرکت تولید کننده آیفون تصویری تقسیم بندی سیم کشی را تغییر داده در اینجا مجبوریم تا مدل های مختلف را جداگانه مورد ارزیابی قرار دهیم.

 1. زنگ ممتد به دلیل ایراد در سیم کشی
 2. زنگ ممتد به دلیل اتصالی در شاسی زنگ
 3. زنگ ممتد به علت وجود آیفون موازی (اینترکام)

۱ . ایراد در سیم کشی

سیم کشی در آیفونهای تصویری به چند صورت است

 • نوع اول : آیفونهای کوماکس سوزوکی آلدو سیماران کالیوز کنوی تامر
 • نوع دوم : آیفونهای تابا الکتروپیک هیوندا
 • نوع سوم : آیفونهای کوکوم
نوع اول : آیفونهای کوماکس سوزوکی آلدو سیماران کالیوز کنوی تامر

در این مدل آیفونهای تصویری که سیم بندی آنها به یک شکل است اتصالی در سیم یک و یا رنگ قرمز با دیگر سیم هاست. توجه داشته باشید که گاهی این اتصالی از داخل دستگاه می باشد.

نوع دوم : آیفونهای تابا الکتروپیک هیوندا

در این مدل آیفونهای تصویری که سیم بندی آنها به یک شکل است اتصالی در سیم چهار و یا رنگ زرد با دیگر سیم هاست. توجه داشته باشید که گاهی این اتصالی از داخل دستگاه می باشد.

نوع سوم : آیفونهای کوکوم

در این مدل آیفونهای تصویری که سیم بندی آنها به یک شکل است اتصالی در سیم سه و یا سیم R با دیگر سیم هاست. توجه داشته باشید که گاهی این اتصالی از داخل دستگاه می باشد.

۲ . اتصالی در شاسی زنگ

چرا زنگ خوردن ممتد آیفون تصویری در شمال ایران بسیار زیاد دیده می شود؟

یکی از دلایل این امر وجود رطوبت بالا در نواحی شمالی ایران است که سبب شده تا اتصالی در پنل بیرونی آیفون اتفاق بیافتد پس در این مناطق حدالامکان پنل آیفون را در ناحیه ای که رطوبت کمتری دارد یا در معرض بارش باران نباشد قرار دهید و یا در غیر این صورت از پنل های بارانگیر بلند طبق عکس برای این کار استفاده نمایید.

قاب بارانگیر برای اتصالی زنگ
قاب بارانگیر

توجه کنید که دور پنل بارانگیر را با چسب آکواریوم عایق کاری نمایید.

۳ . وجود آیفون موازی (اینترکام)

توجه داشته باشید که جهت موازی کردن دو آیفون سیماران و یا کوماکس و دیگر آیفونهای چهار سیمه توجه کنید که اگر یکی از آیفونها خاموش باشد آیفون دیگر زنگ ممتد خواهد زد.

توجه کنید که در پشت آیفون دو عدد سوکت چهار سیمه موجود است که باید چهار سوکت اول به چهار سوکت اول آیفون دوم متصل گردد و سیم چهارم سوکت دوم به سیم چهارم سوکت دوم آیفون دوم متصل گردد.

توجه کنید که در هر دو آیفون چهار سیم اول به هم متصل میشود و در هر دو آیفون از چهار سیم دوم فقط سیم چهارم به هم متصل میگردد.

یک دیدگاه برای “مشکل در زنگ خوردن یا نخوردن آیفون تصویری کوماکس”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *